Web Tasarım

 Dijital Dünya;

 

Değişen dünya şartlarında dijital dünyanın değeri her geçen gün artmaktadır. Eskide birçok firma ne yapacağız interneti bizim müşterilerimiz var düzenimiz güzel diyorlardı. Ancak gelin görün ki artık dijital dünya lüks değil zorunluluk oldu. Siz istediğiniz kadar uzak durmak isteseniz de dünya dijitalleşiyor. Hatta şu an kullandığımız dijital araçlar yâda mecralar gün gelecek olmayacak. Örnek günümüzün harika cihazları akıllı telefonları gün gelecek çok daha farklı bir hal alacak. Örnek Nokia veya Ericsson telefonları verebiliriz. Bir zamanların binlerce dolar ödediğimiz süper telefonları şimdi neredeler. Yâda günümüzde ki en popüler programlar örnek vermek gerekirse bir zamanların msn Messenger nerede şimdi. Dememiz o ki sadece bu günü değil yarını da düşünerek dijital ortamda var olmak zorundasınız.

 

 

Neden web isteriz?

 

Firmasınız ve yeni müşterilere ihtiyaç duyduğunuz için. Birçok iş için internet hızlıca büyümeniz ve yeni müşteriler bulmak demektir. Evet, çok da doğru bir yaklaşım hatta müthiş bir fırsat alanı. Çünkü müşterileriniz artık nette.

 

Marka değerinizi artırmak istiyorsunuz, interneti kenara koyarsak diğer platformlar hem çok pahalı hem de çok fazla yere ulaşmamaktadır. Örnek bir radyoya reklam verebilirsiniz yâda bir televizyona ancak çoğu zaman yüksek bedeller ödersiniz. Ama internette bu işlem çok daha az bir rakama mal olur.

 

Özellikle arama motorlarını doğru kullanımda yani Google seo ile inanılmaz işler çıkartabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse yaptığınız işte Google de ilk sıralarda olmak demek sizin için bir nimet olacaktır. Arama motorları firmaların kaderini değiştirecek hale gelmiştir.

 

En uygun bütçe ile internet üzerinde popüler olabilirsiniz. Özellikle sosyal medya üzerinde birkaç günde birçok insanın cebine kadar ulaşmış olursunuz. Bu bağlamda sosyal medya inanılmaz bir güç haline gelmiştir.

 

Yukarıdaki bütün açıklamaların en önemli olayı insanların sizi bulmaları için çalışmanızdır. Bu bağlamda web sitesi yaptırırsınız sonra sosyal medya ya yatırım yaparsınız. Hatta Google adwords ve Google seo için bir bütçe ayırırsınız.

 

 

Yol Haritanız Nasıl Olmalı?

 

Birçok işletmenin sorusudur bu, şöyle ki hemen bir web tasarımcı bulalım diye etrafa yayarlar bizim arkadaşın oğlu bu işi yapıyor denir ve o kişi aranır. İlk görüşmede özellikle hazır platformlar wordpress üzerinde bir site gösterilir ve sizde işi bilmediğiniz için size ne söylense inanırsınız ve işi onaylarsınız. Gelen çocukta o an ki gazla her şeyi yaparız hallederiz o iş bizde der geçer ama ne yazık ki bizden önce hizmet almış bütün müşterilerimizde gördüğümüz hikâye benzeridir. Hatta en önemli sorun domaini ve hostingi kendi üzerine alır birde o domaini geri almak için uğraşırsınız. Peki bu işin olayı nedir. İyi bir web tasarımcı nasıl anlaşılır.

 

  • Her şeyden önce çalışacağınız kişi yada kurumun yaptığı işlere bakmak ve üşenmeden birkaç tanesini arayıp hatta o kişinin yanında arayıp bilgi almak lazım. Zaten o kişi eğer doğru ise göğsünü gere gere size referanslarını sunacaktır.
  • Size sunum yaparken ne kadar farklı iş gösterebiliyor. Yani tecrübe çok önemli bizim işte.
  • Eğer size her şeyi yaparız diyorsa da uzak durun. Çünkü hiçbir yazılımcı her şeyi bilemez. Nasıl ki bir araba tamircisi her arabanın her şeyini bilemediği gibi.

 

 

 

 

 

Webi Nasıl Kullanmalıyız;

 

Bütün firmalar en iyi web tasarımı biz yaparız, en kalitelisi bizde en iyi hizmeti biz veririz diye yazılar yazmaktalar. Ama kimse size en iyi hizmetin ne olduğu yâda nasıl kullanmanız gerektiğini söylemez. Bu bağlamda öncelikle iyi bir araştırma şarttır. Düşünün hiç arabada anlamadan sanayiye gittiğinizde o zaman usta ne derse inanmak zorundasınız. Ama siz ustaya motorun üst kapak contasın damı acaba sorun var diye sorduğunuzda yâda firen balatası mı acaba bitti dediğinizde ustanın size bakışı değişecektir. İşte bize gerekli olan en önemli olay budur. Size iyi bir web projesi için birkaç tüyo verelim.

 

  • Rakiplerinizi inceleyin ne yapıyorlar hangi platformlarda varlar,
  • Aradığınız kütle nerede örnek bir web sitesi yapıp onun içini doldurmak ve web sitesi ile uğraşmaktansa bazen bir instagram hesabı size çok daha uygun fiyata çok daha hızlı müşteri kazandırabilir. Doğru platform çok önemli.
  • Anahtar kelimelerinizi analiz edin yâda sorun örnek Google arama motoruna işinizi yazın size tavsiye edeceği kelimeler sizin için önemlidir zira bunları da aradılar size fikir verecektir.
  • Bütçeniz kadar yol haritası çıkartın iyi bir web sitesi 3-5 binden aşağı olmaz. Sonra reklam sosyal medya Google seo gibi harcamalar var. Bunları da göz önüne aldığınızda sadece web sitesi yaptırıp bırakmak da doğru olmaz.
  • İyi bir web sitesi göze hoş gözükmeli ve tasarım olarak ziyaretçiyi yormamalı, en başta sizin içinize sinmeli ve işinize uygun bir tasarım olmalı,

Bir web sitesinin olmazsa olmazı yönetim paneli eğer yönetim paneliniz yoksa yâda zor karmaşık ise işinizi zorlaştırır. Bu bağlamda dünyanın en kolay paneli bizde diyebiliriz. Demo panelimizi incelerseniz anlarsınız. Birkaç saatlik eğitimden sonra sitenizi istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. 

 

 

 

  
 

Doğru Web Yazılımı;

 

Terimler bize yol haritasında çok gereklidir. Birçok kişi web tasarım der ancak doğru olan web yazılımdır. Zira günümüzde zaten tasarımlar hazır şablonlar halinde alınmaktadır. Asıl önemli olan yazılım kısmıdır. Kolay bir web paneli ile içerikleri hızlıca kolayca ekleyebilirsiniz. İyi bir yazılım sosyal medya ile içli dışlı olursunuz. İyi bir alt yapı ile Google de hızlıca yükselirsiniz. Kısaca size asıl gerekli olan web tasarım değil web yazılımdır.

 

Bu yazıdan sonra reklam yapmaya gerek yok diye düşünüyoruz. Gerek referanslarımızı gerekse panelimizi inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Saygılarımla
Şahabettin YILDIRIM
Yazılım & Google Seo